Test routera TP-Link TD-W8970

TP-Link TD-W8970 to uniwersalny router, pozwalający na stworzenie sieci przewodowej i bezprzewodowej zarówno za pomocą łącza WAN jak i ADSL. Jak urządzenie sprawdza się w codziennej pracy? Zapraszam do recenzji.

CECHY SPRZĘTOWE
Porty 1 port WAN/LAN RJ45 10/100/1000Mb/s
3 porty LAN RJ45 10/100/1000Mb/s
1 port RJ11
2 porty USB 2.0
Przyciski Wyłącznik zasilania
Przycisk WPS
Wyłącznik Wi-Fi
Przycisk Reset
Zasilanie 12VDC/1.5A
Wymiary (SxGxW) 243 x 160.6 x 32.5mm
(9.6*6.4*1.3 cala)
Standardy IEEE IEEE 802.3, 802.3u
Standardy ADSL Full-rate ANSI T1.413 Issue 2
ITU-T G.992.1(G.DMT)
ITU-T G.994.1 (G.hs)
ITU-T G.995.1
Standardy ADSL2 ITU-T G.992.3 (G.dmt.bis)
Standardy ADSL2+ ITU-T G.992.5
Typ anteny Dookólne, odłączalne, RP-SMA
Zysk anteny 3 x 5dBi
WŁAŚCIWOŚCI TRANSMISJI BEZPRZEWODOWEJ
Standardy bezprzewodowe IEEE 802.11b, 802.11g, 802.11n
Częstotliwość pracy 2.400-2.4835GHz
EIRP <20dBm(EIRP)
Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej WEP 64/128 bit, WPA /WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK, Filtrowanie adresów MAC
FUNKCJE OPROGRAMOWNIA
Funkcja Quality of Service WMM, Kontrola pasma (IP QoS)
Przekierowanie portów Serwery wirtualne, Port Triggering, UPnP, DMZ, Kontrola zarządzania
VPN Pass-Through PPTP, L2TP, IPSec Pass-through
Protokoły ATM/PPP ATM Forum UNI3.1/4.0
PPP over ATM (RFC 2364)
PPP over Ethernet (RFC2516)
IPoA (RFC1577/2225)
PVC – do 8 PVC
Funkcje zaawansowane Kontrola rodzicielska, Kontrola przesyłania danych (ATM QoS) UBR, CBR, VBR-rt, VBR-nrt;
DHCP, funkcja DHCP relay;
NAT;
Grupowanie portów PVC/Ethernet,
Routing statyczny, RIP v1/v2 (opcjonalnie);
funkcja DNS Relay, DDNS
Bezpieczeństwo transmisji Firewall NAT, Firewall SPI, Filtrowanie adresów MAC / IP / URL
Udostępnianie urządzeń USB Udostępnianie dysków
Serwer FTP
Serwer mediów
Serwer druku
Zarządzanie Konfiguracja poprzez przeglądarkę internetową (HTTP), zdalne zarządzanie, telnet, interfejs linii poleceń, SSL dla TR-069, SNMP v1/2c, aktualizacja firmware poprzez przeglądarkę internetową, CWMP(TR-069), narzędzia diagnostyczne
IGMP IGMP snooping V1/V2/V3
IGMP Multicast
IPSec VPN 10 tuneli IPSec VPN LAN-to-LAN, dwa tryby negocjacji
Algorytmy szyfrujące DES, 3DES, AES128, AES192, AES256
Algorytmy uwierzytelniania MD5, SHA1
Zarządzanie kluczami – ręczne oraz IKE
Dead Peer Detection (DPD)
Perfect Forward Secrecy (PFS)
IPv6 Podwójny stos IPv6 i IPv4
Obsługiwane tunele IPv6: DS-Lite, 6RD, 6 do 4
Obsługiwane typy połączeń IPv6: PPPoEv6, DHCPv6, Statyczne IPv6
INNE
Certyfikaty CE, FCC, RoHS
IPv6
Zawartość opakowania TD-W8970
Splitter ADSL
Kabel telefoniczny RJ-11
Kabel Ethernet RJ-45
Instrukcja szybkiej instalacji
Płyta CD
Zasilacz
Wymagania systemowe Microsoft® Windows® 98SE, NT, 2000, XP, Vista lub Windows 7, MAC® OS, NetWare®, UNIX® lub Linux.
Środowisko pracy Dopuszczalna temperatura pracy:
0℃~40℃ (32℉~104℉)
Dopuszczalna temperatura przechowywania:
-40℃~70℃ (-40℉~158℉)
Dopuszczalna wilgotność powietrza:
10%~90%, niekondensująca
Dopuszczalna wilgotność przechowywania:
5%~90%, niekondensująca

td-w8970_1

td-w8970_2

Wygląd

TP-link dba o to, by jego produkty były ładnie zapakowane i tak właśnie jest w przypadku routera TP-Link TD-W8970. Urządzenie zamknięte zostało w biało niebieskim pudełku tekturowym. Wewnątrz znajdziemy router, splitter ADSL, Kabel telefoniczny RJ-11, kabel Ethernet, płytę z oprogramowaniem, zasilacz, kartę gwarancyjną oraz instrukcję instalacji. Wyposażenie jest więc bogate, należy się za to plus producentowi.

td-w8970_3
Sam router jest koloru czarnego, a jego wierzchnia warstwa i panel frontowy wykonane zostały z polerowanego tworzywa sztucznego. Router prezentuje się bardzo dobrze, wykonanie nie budzi zastrzeżeń. Wszystko zostało dobrze spasowane i sprawia wrażenie solidności.

td-w8970_5

td-w8970_6

W centralnej części producent umieścił swoje logo, na panelu przednim mamy diody informujące o pracy routera.
Z tyłu znajdziemy zestaw wejść, patrząc od lewej mamy dostępne: mocowanie anteny zewnętrznej, wejście ADSL, dwa wejścia USB wraz z diodami informującymi o ich pracy, przycisk WPS, przycisk włączania/wyłączania sieci WiFi, reset, mocowanie środkowej anteny zewnętrznej, gniazdo WAN/LAN, trzy gniazda LAN, przycisk ON/OFF włączający i wyłączający urządzenie, gniazdo zasilania i na końcu trzecie mocowanie anteny zewnętrznej.

td-w8970_7

Na spodzie w centralnej części mamy naklejkę z danymi umieszczonymi przez producenta czyli nazwę, numer seryjny itd. Na pozostałej powierzchni wykonane zostały otwory odprowadzające ciepło z urządzenia. W czterech rogach umieszczono gumowe stopki zabezpieczające router przed zbyt łatwym przesuwaniem po gładkich powierzchniach.

td-w8970_8

Opis

TP-Link TD-W8970 to uniwersalny router/modem pozwalający na udostępnianie sieci bezprzewodowej z prędkością do  300 Mb/s. Sieć przewodowa może działać z prędkością gigabita. Urządzenie wyposażono także w dwa złącza USB pozwalające na udostępnianie w sieci drukarki, plików oraz innych multimediów.

Router umożliwia także skorzystanie z dwóch typów połączeń: ADSL lub WAN. Sieć WiFi działa w standardzie 802.11n.

W kwestii bezpieczeństwa router może pochwalić się możliwością obsługi do 10 tuneli IPsec VPN. Zapewnia użytkownikom możliwość utworzenia prywatnej sieci aby zapewnić bezpieczeństwo połączeń i korzystania z firmowej sieci z domu lub pomiędzy oddziałami firmy. Dodatkowo posiada funkcję IP QoS, która umożliwia administratorom sieci przydzielenie określonej części dostępnego pasma każdemu z urządzeń podłączonych w sieci lokalnej na podstawie adresów IP. Dzięki temu można zapewnić urządzeniom spełniającym najważniejsze funkcje możliwość korzystania z większej przepustowości łącza i zapobiec nadmiernemu wykorzystaniu pasma przez pozostałe urządzenia w sieci.

td-w8970_9

Wrażenia z testów

Montaż i uruchomienie nie nastręczy nikomu problemów, dokręcamy anteny do routera i włączamy urządzenie – możemy zacząć działać. Konfiguracji możemy dokonać przy pomocy oprogramowania dołączonego na płycie cd, lub bezpośrednio przez dowolną przeglądarkę internetową – wchodząc na adres routera i logując się do panelu admina.

Osobom niedoświadczonym polecam drogę pierwszą, czyli skorzystanie z kreatora, gdzie krok po kroku program poprowadzi nas za rękę i pomoże poprawnie ustawić router.
Doświadczeni użytkownicy wybiorą drugą drogę i od razu zagłębią się w funkcje routera.
Dodatkowo dla administratorów sieci producent udostępnił możliwość konfiguracji routera za pomocą protokołu telnet.

TP-Link TD-W8970 oferuje nam możliwość utworzenia sieci przewodowej i bezprzewodowej. Dostęp do internetu możemy uzyskiwać przy pomocy łącza ADSL, WAN bądź też modemu 3G. Warto tutaj wspomnieć, że producent przygotował wiele zaawansowanych opcji pozwalających na konfigurację sieci opartej na modemie 3G np. obsługę kodów PIN, wybór ręczny i automatyczny operatora cz możliwość wpisania APN. Mamy także możliwość wykorzystania modemu jako łącza backup’owego. Jeśli nasza podstawowa sieć straci sygnał, router automatycznie przełączy się na modem 3G. Po wznowieniu nadawania sygnału podstawowego router automatycznie przełączy się z modemu 3G na sieć właściwą.

Opis wszystkich funkcji jakie daje nam router znajdą Państwo tutaj. Jest ich naprawdę dużo i zadowolą najbardziej zaawansowanych użytkowników.

Router do pracy bezprzewodowej wykorzystuje pasmo 2,4 GHz, maksymalna prędkość deklarowana przez producenta to 300 Mb/s. W rzeczywistości prędkości oscylowały w granicach 200 Mb/s co jest świetnym wynikiem. Większość routerów pracujących w tym paśmie nie może pochwalić się tak dobrym wynikiem. Siła sygnału spada wraz z odległością i tak samo dzieje się z szybkością transferu. Mimo to nawet w sporej odległości siła sygnału jest wystarczająca, nie ma także większych problemów z przechodzeniem sygnału przez ściany domu. Niewątpliwie jest to zasługą zastosowania trzech anten zewnętrznych.

td-w8970_4

Jeśli chodzi o sieć przewodową, do dyspozycji mamy cztery gigabitowe porty LAN, przy ich pomocy możemy zbudować sieć, osiągającą średnią prędkość transferu na poziomie 800 Mb/s.

Urządzenie podczas pracy nie nagrzewa się, możemy być więc spokojni o stabilność pracy.

Podsumowanie

Router TP-Link TD-W8970 spełnia wszystkie wymogi jakie stawiamy routerowi WAN/ADSL. Jest szybki, ma wystarczającą ilość funkcji i zapewnia stabilną pracę. Sprawdzi się zarówno w domu jak i w biurze. Urządzenie posiada bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Jeśli szukacie routera w tej cenie możemy go zdecydowanie polecić.

Cena
Od 217 zł
Nasza ocena

ocena9

wujekpoleca